Николаевский областной театр кукол
Николаевский областной театр кукол
- Адрес: ул. Потёмкинская, 53
- Телефон: 47-91-77 (директор), 47-94-76 (вахта)
Миколаївський державний театр ляльок був заснований у 1970 році. Очолили творчий процес Борис Львович Оселедчик, засл.артист України – перший режисер та Анатолій Прокопович Цуканов – перший головний художник театру. Перший директор театру – Сербулов. Сміливо можна стверджувати, що Оселедчик Борис Львович заснував у Миколаєві Театр ляльок. У Миколаєві з’явився новий вид мистецтва.
Перший театральний сезон був відкритий у листопаді 1971 року виставою за п'єсою С.Когана і С. Єфремова «Восставшие джунгли». Це були перші кроки Театру ляльок, як окремого виду мистецтва у Миколаєві. Будувати творчий процес Оселедчик Б.Л. вирішив важливим відомим класичним репертуаром. Тематика перших вистав була виховна, військова, історична. Перший головний режисер і майже засновник театру зробив ставку на класичний репертуар й класичну режисуру. А завершилось перше десятиріччя цілою подією у театральному житті міста. Відбулась прем’єра вистави для дорослих «Дон Жуан ХХ века». Квитки неможливо було дістати ще за місяць до прем’єри.
Перший творчий успіх – диплом I ступеня на Всесоюзному фестивалі театрів ляльок за художнє рішення і ляльки у виставі «Руслан и Людмила» /94 ляльки/ - за поемою О.С.Пушкіна, режисер-постановник – Борис Оселедчик, художник – постановник – Анатолій Цуканов.
У другому десятиріччі театр очолили директор – Поліна Романова та головний режисер – Володимир Безлєпко /з 1983р./. наприкінці 70-х та початку 80-х років повністю поновлюється трупа театру надзвичайно талановитими та професійними акторами-лялькарями, випускниками спеціальних театральних вузів Росії й України. В цей час народжується багато нових яскравих вистав, таких як: «Гаврош или Балада о маленьком парижанине» /реж.-пост. – засл.артист Укр. Бугайов/ «Сказание о граде Лебядинце» - учасник Фестивалю у м.Луцьк, «Царевна-лягушка», «Аистёнок и пугало» - також учасник Фестивалю у м.Луцьк. Це вже були вистави, які внесли нові художні образи у розвиток театру ляльок. Важливими у становленні молодого театру ляльок стали такі вистави, як «Город дураков», «Сказка про Федота стрельца, удалого молодца» – вистава для дорослих, «Проделки братца Кролика» «Гусёнок», «Бука», «Маленькая фея».
У третьому десятиріччі на чолі творчого й адміністративного процесу театру стояли директор Валерій Дікштейн та вже відомий нам головний режисер – Володимир Безлєпко. Це період, коли продовжуються традиції класичного театру ляльок, а разом з тим приймаються й втілюються нові форми, образи та сучасне прочитання драматургії. Народжуються нові вистави: «Машенька й ведмідь», «Носорог и жирафа», «Лисёнок плут», «Лесные часы», «Марья-краса, золотая коса», «Белоснежка и семь гномов», «Щуча», «Поросятко Чок», «Курочка Ряба», «Золотой цыплёнок», «Котик та півник», «Песнь о Русалочке», «Кошкин дом» тощо…
У 1995р. в Миколаївському театрі ляльок нова вистава для дорослих «Варьете «Серпантин» или Куклы могут всё». Нова вистава майже зразу бере участь у Міжнародному фестивалі в Німеччині /м.Аахен/.
У 1994р. будівля театру напівзруйнувалася. У цей складний період очолила Миколаївський театр ляльок теперішній директор – Вікторія Петрівна Терещенко. Театр був реконструйований, відремонтований та відновлений. Під час ремонту робота театру була спрямована на виїзну , гастрольну діяльність.
26 грудня 1996 року відбулося відкриття нової відремонтованої будівлі театру.
З 1997 по 2004 роки творчий процес очолює головний режисер Ірина Цуканова, яка до цього часу, майже з періоду народження театру, працювала актрисою, пізніше - член Міжнародної асоціації лялькарів УНІМА. Театр під творчим керівництвом Ірини Цукатової сміливо можна назвати Театром фантазії, експериментів та символів. Відбувається відхід від традиційної ширми, йде активний пошук нових форм й образів. Навіть, йде нове прочитання щодо виховання сучасної дитини. Вистави Цукановой – це акторські вистави, розраховані на внутрішній світ актора. Кращі вистави І.Цукановой: «Маша и Колобок», «Мышонок Мыцык», «Носорог и Жирафа», «Варьете «Серпантин» или Куклы могут всё», «Курочка Ряба», «Кошкин дом», «Малыш и Карлсон», «Театр кукол папы Карло» и др.
Вражає барвисте фестивальне життя театру! І у 90-х роках воно не зупиняється. Театр часто гастролює за кордоном та на території України. Частіше відбуваються гастролі по Миколаївській області та узберіжжю Чорного моря.
З 2004 року театр працює в умовах без головного режисера. Політика запрошених режисерів: Сергій Забродін /м.Симферопіль/, Нар.арт.Укр. Сергій Єфремов /м.Київ/, Засл.арт.Укр. – Елеонора Смірнова /Київ/,. Фауст Міндлін /м.Одеса/, Михайло Урицький /Київ/, Вахтанг Чхаїдзе /Київ/ тощо.
Кращі вистави початку 21сторіччя: «Просто, да не просто…», «Сон клоуна дядюшки Мули», «День рождения Даши или Истории из кукольного домика», «Снежная королева», «Сказка о рыбаке и рыбке», «Гадкий утёнок», «Квітка-семицвітка», «Вот те и баба-Яга!..» тощо… І це нове десятиріччя вже дорослого Театру зі своїми традиціями та репертуарною політикою не залишає без уваги дорослого глядача. У У 2008 році у театрі відбулась постановка вистави для дорослих «Любовь, Любовь!..», за мотивами «Декамерона» Д.Боккаччо.
На період 2010 року трупа театру налічує 13 акторів різної категорії - від другої до провідного майстра сцени.
Останні 5-6 років кожного сезону у театрі здійснюється від чотирьох прем’єрних вистав, за постановкою кращих відомих режисерів - лялькарів України. Також, актори театру, які мають великий досвід роботи у театрі з різними режисерами здійснюють свої творчі задуми щодо нових постановок .
Директор Миколаївського державного театру ляльок Вікторія Петрівна Терещенко, голова Художньої ради, персональний член Міжнародної ассоціації лялькарів УНІМА, заст.голови Всеукраїнської ради директорів театрів ляльок, заслужений працівник культури.
-
12:45, 04 Січня 2019
-
13:54, 19 Липня 2012
-
22:47, 16 Березня 2012
-
16:31, 24 Лютого 2011