Виявляється, не всі батьки усвідомлюють важливість казок для дітей.
У Великій Британії 25% опитаних батьків заявили, що вони не читають казки дітям до п'яти років, оскільки вважають, що вони нічого не вчать, вчать поганого або є надто страшними. Наприклад, однією з причин, через яку деякі батьки не читають своїм дітям казку «Три ведмеді», є їх переконання, що ця історія навчає дітей, що красти - це добре.
Однак це навряд чи так. Швидше, зміст казки можна пояснити інакше: не заходь у чужий дім, бо там може жити сім'я ведмедів. Або ж можна трактувати її ще позитивніше.
У статті далі розглядаються причини, чому казки настільки важливі для дитинства.
Значення казок
- Казки вчать дітей долати труднощі. Навіть дорослі продовжують навчатися від казкових героїв. Персонажі казок допомагають нам, бо ми пов'язуємо їхні пригоди зі своїм життям, мріями, страхами і розмірковуємо, як би ми вчинили на їхньому місці. Казки допомагають дітям вчитися розуміти життя і орієнтуватися в ньому.
«Казки не повідомляють дітям про існування драконів. Діти вже знають, що дракони існують. Казки говорять дітям, що драконів можна перемогти» (Гілберт Кіт Честертон).
- Казки розвивають емоційну стійкість. Вони розповідають про реальні проблеми, з якими стикаються всі люди, але роблять це делікатно, через фантастичні сюжети, де зазвичай герой перемагає (за винятком казок братів Грімм). У безпечному середовищі сім'ї діти мають усвідомити, що погане може статися з кожним. Чому? Ніхто не застрахований від труднощів, тому важливо розвивати потенціал дітей. Ми можемо або допомогти їм зміцнити свої "емоційні м’язи", щоб вони могли використовувати їх у складні часи, або постійно захищати їх, роблячи їх настільки слабкими, що вони не зможуть впоратися з будь-якими труднощами, що вимагають душевних сил.
- Казки допомагають освоїти розмовну мову (культурну грамотність і правила). Ми зустрічаємо казки у різних формах та адаптаціях, вони вчать нас розуміти метафоричні вирази та делікатно висловлювати свої думки. Ми живемо ними. Ми їх знаємо.
- Казки стирають міжкультурні кордони. У багатьох культурах є спільні для всіх казки, такі як «Попелюшка», які мають свої культурні особливості. Ми читаємо різні версії і розуміємо, що всім нам притаманна важлива риса – прагнення знайти сенс життя через певну історію та надію на перемогу добра над злом.
- Казки вчать розуміти структуру розповіді. Вони навчають основам будь-якого оповідання – часу і місця дії, персонажам і сюжету (зав’язка, кульмінація, розв’язка), а також допомагають відрізняти художню літературу від наукової. Коли дитина розуміє принципи розповіді, це розвиває її здатність прогнозувати та осмислювати інші історії, які вона читає.
- Казки розвивають уяву дітей.
«Коли я аналізую себе та свої методи мислення, я приходжу до висновку, що дар уяви для мене важливіший, ніж будь-який талант до абстрактного мислення» (Альберт Ейнштейн).
- Казки дають можливість навчати дітей критичному мисленню. Можна не любити диснеївську версію «Русалоньки». Дівчина, яка жертвує всім заради хлопця, не повинна бути прикладом для наслідування для дівчаток. Навіть у оригінальній версії персонаж виглядає слабкою, страждає заради чоловіка і зрештою гине.
Однак це не означає, що треба забороняти дітям читати цю казку. Намагання батьків захистити дітей не навчить їх критичному мисленню. А от відкрита розмова, спрямована у правильне русло, допоможе навчити аналізувати і робити власні висновки.
- Казки викладають важливі уроки. Використовуйте казки, щоб навчити дитину моральним принципам. Що можна дізнатися з «Руслана і Людмили»? Або з «Попелюшки» чи «Кота у чоботях»?
Чи бувають занадто страшні казки для дітей? Іноді.
Варто враховувати вік і рівень розвитку дитини. Ми не читаємо дволітнім дітям оригінальну версію казки «Рапунцель», де принц сліпий і закривавлений, адже діти просто не зрозуміють її. Користуйтеся своєю батьківською інтуїцією. Нехай діти самі оцінюють, чи здаються їм казки надто страшними.
Також варто враховувати час дня. Деякі казки краще читати вдень, а не на ніч. Не варто виключати казки з життя дитини лише через те, що деякі з них можуть бути страшними або неполіткоректними.
Завжди можна знайти адаптовані версії казок, які підійдуть саме для вашої дитини і вашої сім’ї.
Що ви думаєте про казки? Які ваші улюблені?
Хоча сьогодні вважається, що казки призначені для дітей, це досить сучасний підхід.
Раніше чарівні історії були цікавими як для дорослих, так і для дітей, а літературні казки до ХІХ століття публікувалися переважно для дорослих читачів.